Stosunki miedzynarodowe definicja

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po paru miesiącach, kiedy więc było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na nowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się mocniejsze i tańsze, a co za tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można otrzymać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja także własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce albo na dalekiej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka zamierza otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle znaczące są w obecnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.